RNCP0805FTD3K01 Electronic Resistor 0805 Surface Mount Resistor
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Uniohm ROYALOHM
Model Number : RNCP0805FTD3K01
Certification : ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 100
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 1000000/Month
Delivery Time : 3-8days
Packaging Details : Reel
Product Name : RNCP0805FTD3K01 resistors SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 0805
Applications : Consumer electronics Automotive electronics LED lighting
Category : Passive components-Passive components ±1% ±5% 0Ω-100Ω 0402 0603 0805 1206 Full series Array SMD Thick film chip resistor
Family : ERJ Sereis Thick Film resistors
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Package Temperature : Tape & Reel (TR)
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Tolerance : ±1%
Power : 1/4w
Dimensions : 0805 SMD
Stock : In Stock
Contact Now
RNCP0805FTD3K01 electronic resistors SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 0805 Thick Film resistors
Features:
Category
Resistors
Chip Resistor - Surface Mount
Mfr
Electronic Components
Series
CHIP TYPE
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Resistance
22Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1/2W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C