Tantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJ
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : KYOCERA AVX Components Corporation
Model Number : TAJA106K016RNJ
Certification : ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 100
Price : Negotiated
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 1000000/Month
Delivery Time : 1-8days
Packaging Details : Reel
Category : Electronic Capacitors
Family : TAJ Series Standard and Low Profile Tantalum Capacitors
Capacitance : 10uF
Applications : COMMERCIAL GRADE GENERAL PURPOSE
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Details : Capacitor Tantalum Solid 10uF 16V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) Inward L SMD 3216-18 3 Ohm 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Tolerance : ±10%
Package : 1206(3216)3.2 X 1.6 X 1.6
Series : Low Profile Molded
Stock : In Stock
Contact Now
TAJA106K016RNJ Capacitor Tantalum Solid 10uF 16V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) Inward L SMD 3216-18 3 Ohm 125°C
TAJ Series Standard and Low Profile Tantalum Capacitors
APPLICATIONS
• General Low Power DC/DC and LDO
• Entertainment / Infotainment Systems
• Height Restricted Design
FEATURES
• General Purpose SMT Chip Tantalum Series
• 100% Surge Current Tested
• 17 Case Sizes Available, Standard and Low Profile Down to 1mm Maximum Height
• CV Range: 0.10 - 2200μF / 2.5 - 50V
• J-Lead Construction
Production Description:
STANDARD TANTALUMS CAPACITANCE AND RATED VOLTAGE RANGE
Category Electronic Capacitors
Family Ceramic Capacitors
Mfr AVX
Series SMD Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 10UF
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient
Features Low Profile
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Package / Case 1206(3216 Metric)
Size / Dimension 3.2 X 1.6 X 1.6mm
TAJ Series Tantalum solid capacitor ordering information:
Images:
Tantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJTantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJTantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJ
Environmental & Export Classifications
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Related MLCC packing informations:
Details Images:
KEMET Electronics Corporation's capacitor Dimensions:
Tantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJTantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJ
Product Tags:
10uF 16V Electronic Capacitors
Tantalum Solid Electronic Capacitors
TAJA106K016RNJ
Quality Tantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJ for sale
Tantalum Solid 10uF 16V Electronic Capacitors TAJA106K016RNJ Images